Aranżacja wnętrz – od czego zacząć?

Urządzanie mieszkania wiąże się z szeregiem decyzji, z których większość będzie miała wpływ na jakość naszego dalszego życia. Aranżacja wnętrz mieszkania to odpowiedzialne zadanie. U jednych wywołuje ekscytację i radość, innych przyprawia o ból głowy. Od czego zacząć?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje i zaczniesz działać, dokładnie przemyśl swoje potrzeby, upodobania estetyczne i nawyki. Jeśli domowników jest więcej, warto poświęcić czas i zrobić to razem. Tylko szczegółowe, wspólne omówienie waszych oczekiwań pozwoli stworzyć dobry plan wystroju.

Aranżacja wnętrz często okazuje się wielkim wyzwaniem i sztuką kompromisu pomiędzy potrzebami członków rodziny, możliwościami finansowymi i ograniczeniami technicznymi przestrzeni.

Jak urządzić mieszkanie?

Zasady projektowania mówią jasno - po pierwsze funkcjonalność. Warto rozpocząć planowanie przestrzeni od ustalenia własnych potrzeb. Problemem, który potrafi mocno uprzykrzyć życie, jest niewystarczająca ilość miejsca do przechowywania. Jeśli dobrze wykorzystasz każdy centymetr, dostosujesz szafy i schowki do rzeczy, które chcesz w nich trzymać, nawet małe mieszkanie będzie wygodne.

Druga zasada to estetyka - i tu mamy naprawdę ogromne pole do działania. Bardzo często styl, w jakim zostanie urządzone mieszkanie odpowiada naszemu charakterowi i marzeniom o przestrzeni idealnej.Harmonia i kontrast w projektowaniu wnętrza

Wystrój wnętrz mieszkania powinien odpowiadać gustom domowników. Wprawdzie panuje powszechne przekonanie, że mieszkanie urządza się na lata, warto jednak zerwać z tym podejściem. Najlepiej zaaranżować wnętrza funkcjonalnie i pragmatycznie, ale tak, aby było nam dobrze „tu i teraz”. Przecież kolor ściany czy dodatków możemy zmienić w każdej chwili, a jak wiemy, moda zmienia się nieustannie.

Jeśli jednak jesteście tradycjonalistami, warto wybrać bazę aranżacji, którą powinny być materiały i kolory ponadczasowe – stonowane barwy ziemi, naturalne drewno, kamień.

Kluczem do sukcesu w doborze wystroju pomieszczeń jest umiejętne stosowanie kontrastu. Monochromia kolorystyczna, na przykład przy wykończeniu ścian oraz podłóg, pozwoli osiągnąć harmonijną i spójną aranżację. Warto ją jednak przełamać wyrazistymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak lampy, poduszki czy dywany. To sposób na ożywienie mieszkania i nadanie mu indywidualnego charakteru.

Jak zaaranżować przestrzeń?

Każde pomieszczenie w domu pełni określoną funkcję. Urządzając przestrzeń trzeba mieć to na uwadze, a jednocześnie myśleć o mieszkaniu jak o całości. Zacznij od określenia palety barw i materiałów, z których będziesz korzystać projektując poszczególne pomieszczenia. Przekonasz się, że spójność i konsekwencja gwarantują spektakularne efekty w aranżacji wnętrz. Nie bój się też eksperymentować, bawić kolorami i dodatkami.

Wejście do mieszkania

Każde pomieszczenie w domu pełni określoną funkcję. Urządzając przestrzeń trzeba mieć to na uwadze, a jednocześnie myśleć o mieszkaniu jak o całości. Zacznij od określenia palety barw i materiałów, z których będziesz korzystać projektując poszczególne pomieszczenia. Przekonasz się, że spójność i konsekwencja gwarantują spektakularne efekty w aranżacji wnętrz. Nie bój się też eksperymentować, bawić kolorami i dodatkami.

Wystrój przedpokoju powinien być spójny z pozostałymi pomieszczeniami, a jednocześnie bardzo praktyczny. Ściany warto pokryć farbą lub tapetą odporną na szorowanie. Szafa w zabudowie o kolorystyce zbliżonej do ścian stopi się z otoczeniem i nie przytłoczy wnętrza. Lustrzane fronty optycznie powiększą przestrzeń. Tapicerowane siedzisko i elegancka konsolka świetnie dopełnią wystrój.

Salon

Niezależnie od tego, czy masz małe czy duże mieszkanie, przestrzeń dzienna zawsze pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim służy wypoczynkowi domowników. Przyda się więc wygodna kanapa i stolik. W kreowaniu przytulnej i domowej atmosfery niezastąpione są miękkie tkaniny: pluszowe obicia, zasłony, dywan.

Trzeba też pamiętać o reprezentacyjnej roli salonu. Nie chodzi o przepych. Czasem wystarczy jeden dekoracyjny akcent, na przykład ściana za telewizorem w kontrastowym kolorze, wykończona drewnianymi lamelami, aby zrobić wrażenie na gościach. Ten sam motyw wykorzystasz też w przedpokoju.

Kuchnia

Urządzanie kuchni to najtrudniejsze i najbardziej kosztowne zadanie. Warto zadbać, aby były to dobrze wydane pieniądze. W przypadku kuchni otwartej na salon trzeba pamiętać nie tylko o ergonomii i wygodzie domowników, ale także o nienagannej estetyce, spójnej z wystrojem pokoju.

Odpowiednio dobrana kolorystyka ścian i mebli w obu pomieszczeniach pozwoli płynnie wkomponować kuchnię w przestrzeń dzienną. Jeśli chcesz zaakcentować odrębność strefy kuchennej, postaw na szafki w kontrastującym kolorze, dekoracyjne fronty lub wyraziste płytki nad blatem albo zaakcentuj ją intrygującym kolorem ściany. Granicę między kuchnią a salonem wyznaczy też wyspa lub półwysep.

Sypialnia i pokoje

W części prywatnej mieszkania możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i nieszablonowe rozwiązania. Pamiętaj, że sypialnia i pokoje dzieci mają służyć przede wszystkim tobie i najbliższym. Otocz się ulubionymi kolorami i przedmiotami. Na ścianach zawieś zdjęcia z wakacji. Spójność z resztą mieszkania uzyskasz stosując na przykład jednolitą podłogę albo takie same fronty szaf.

A może skorzystać z pomocy firmy wnętrzarskiej?

Aranżacja pomieszczeń wymaga zaangażowania i czasu. Potrzebny jest analityczny umysł i dyscyplina, a także otwarte podejście, wyczucie estetyki oraz kreatywność. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie stając przed wyzwaniem urządzania domu, proponujemy skorzystanie z usług profesjonalistów.

Firma NAOS Wnętrza Pod Klucz zajmuje się projektowaniem i aranżacją mieszkań. Oferuje wykończenie wnętrz pod klucz w stanie deweloperskim, a także projektowanie i wykonanie mebli na wymiar do całego mieszkania. Powierzając urządzanie mieszkania doświadczonym specjalistom masz pewność, że dobiorą rozwiązania i technologie najlepsze do twoich potrzeb.

Podsumowanie

Wnętrze mieszkania lub domu najlepiej zaprojektować tak, aby było funkcjonalne i ponadczasowe, ale też uniwersalne. Oferowało komfort wszystkim domownikom i cieszyło oko gości, którzy nas odwiedzają. Krótko mówiąc, we własnym mieszkaniu powinniśmy czuć się jak u siebie. Inwestycja w usługi projektantów NAOS Wnętrza to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy cenią swój czas, jakość życia i spokój, szczególnie w obecnej sytuacji, w której znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej jest bardzo trudne.