Dlaczego nie warto samodzielnie wykończać mieszkania?

Mały remont? Przemalowanie sufitu, ścian i zmiana zasłonek? Takie zmiany w mieszkaniu wprowadzić może każdy. Nie każdy jednak ma dość umiejętności, wiedzy i czasu, by samodzielnie wykończyć całe mieszkanie. Jeśli takie prace, jak równanie tynków, układanie paneli, płytek i skręcanie mebli na obrazkach i filmach wydaje się łatwe, w prawdziwym życiu mogą okazać się katorgą i zadaniem tak trudnym, że przerośnie umiejętności niejednego ambitnego właściciela lokum.

Dlaczego nie warto samodzielnie wykończać mieszkania?

Wykończenie pod klucz mieszkania ze stanu deweloperskiego — etapy prac

Czym jest stan deweloperski? Definicja mieszkania w stanie deweloperskim może różnić się w zależności od firmy, która stawia dom. Zwykle jednak chodzi o mieszkanie, w którym wylano posadzki, osadzono okna oraz drzwi zewnętrzne. Wnętrze takiego mieszkania z zasady jest puste i przygotowane do tego, by je kompleksowo wykończyć. Jeśli kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, możemy spodziewać się, że czeka nas układanie podłóg, malowanie ścian, montaż drzwi razem z futrynami, kafelkowanie, montowanie urządzeń sanitarnych, mebli. Takie prace nie należą do najłatwiejszych, wymagają doświadczenia praktycznego i wiedzy na temat materiałów i narzędzi budowlanych dostępnych w sklepach budowlanych. Żeby estetycznie i praktycznie wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim, warto mieć też zmysł estetyczny, wyobraźnię przestrzenną i sporo czasu oraz pieniędzy na ewentualne poprawki, bo bez nich rzadko udaje się laikowi wykończyć mieszkanie.

Wykończona łazienka

Samodzielne wykończenie mieszkania - zalety i wady

Dlaczego część właścicieli nowych mieszkań decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania? Na pewno za wyborem tego sposobu przemawiają koszty i satysfakcja, którą odczuwa się po wykonanych pracach. To, że nie płacimy za malowanie, kafelkowanie czy montaż kabiny prysznicowej i kuchennej baterii na pewno pozwala na realne oszczędności, jeśli uda się wszystko wykonać poprawnie i nie okaże się po pewnym czasie, że płytki odpadają, brodzik przecieka, a miska sedesowa została zamontowana zbyt blisko łazienkowych szafek. Z dumą można także oprowadzać gości mieszkania i mówić o trudach wykonanej własnoręcznie pracy. Tak, do daje olbrzymią radość. Jednak nie brakuje także wad tego typu rozwiązania. Chyba wszyscy dobrze wiemy, jak ważny jest czas. Kiedy praca i obowiązki domowe pochłaniają większość doby, a przecież trzeba znaleźć jeszcze 8 godzin na sen, na wykonywanie różnych prac remontowych pozostaje naprawdę mało wolnych chwil. A prace te wymagają pełnego zaangażowania oraz przygotowań. Dlatego, zanim rozmieszasz klej, przygotujesz podłoże, przytniesz płytki ścienne czy podłogowe, minie wiele cennych godzin. Zwykle prace remontowe wykonuje się w weekendy albo poświęca na nie cały urlop. Nic więc dziwnego, że wykończenie mieszkania może trwać miesiącami, podczas kiedy sprawna ekipa remontowa potrzebowałaby zaledwie kilku tygodni na przeprowadzenie kompleksowych prac. Nie do przecenienia są także umiejętności fachowców oraz ich przygotowanie pod względem narzędzi. Ekipa remontowa ma po prostu na wyposażeniu wszelkie urządzenia, mieszadła, pace, wałki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli chcesz samodzielnie wykończyć mieszkanie, musisz zainwestować naprawdę sporo pieniędzy, by kupić narzędzia remontowe. Później będą one leżeć bezużytecznie i zajmować miejsce w składziku, garażu czy szafie. W wielu pracach przydaje się także pomoc… kolegi, sąsiada, taty, kogoś, kto przytrzyma, podniesie, poda. Remont całkowicie samodzielny czasami nie jest po prostu w stanie zakończyć się sukcesem.

Wykończona jadalnia

Zlecenie wykończenia mieszkania firmie wykończeniowej — zalety i wady

Kiedy zdecydujesz się na zatrudnienie firmy wykończeniowej, musisz mieć w zanadrzu dodatkowe środki na opłacenie fachowców. Jednak na tym kończy się Twoja rola podczas urządzania mieszkania. Jest tylko jedno “ale”. Ekipa musi być doświadczona, składać się z prawdziwych specjalistów, mieć dobrą opinię i świetne portfolio. Udało Ci się taką znaleźć? To oznacza, że nie musisz brać urlopu, przeznaczać weekendów na nierzadko wyczerpujące prace, nie stresujesz się swoimi ewentualnymi niepowodzeniami i trudnościami, które na placu budowy bywają codziennością. Po zakończeniu prac przychodzisz do swojego mieszkania i sprawdzasz, czy wszystkie czynności zostały wykonane zgodne z umową, podpisujesz dokument odbioru i możesz wprowadzać się razem z rodziną do swojego własnego, elegancko wykończonego mieszkania czy domu.