Mieszkanie pod klucz i mieszkanie w stanie deweloperskim - różnice

Podjęliśmy decyzję o zakupie własnego mieszkania? Doskonale! Czas na szczegółową analizę dostępnych ofert i wybór tego lokum, które spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Mieszkania oferowane przez deweloperów różnią się nie tylko lokalizacją, metrażem i ceną, ale również standardem wykończenia. Czym jest mieszkanie pod klucz? Co kryje się pod hasłem stan deweloperski? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania w stanie deweloperskim?

Mieszkanie pod klucz - mieszkanie gotowe do zamieszkania

Mieszkanie pod klucz to mieszkanie, do którego możemy się wprowadzić niemal bezpośrednio po sfinalizowaniu transakcji kupna - sprzedaży i odebraniu kluczy od dewelopera. Wystarczy wnieść meble, zainstalować własne sprzęty i... gotowe! To opcja dla osób szukających gotowych rozwiązań, które nie chcą angażować się w żadne dodatkowe remonty oraz są w zadowolone z oferowanych przez dewelopera opcji, m.in. w kwestii rodzaju, standardu i koloru podłogi, sposobu wykończenia ścian, rozmieszczenia ewentualnych ścianek działowych, projektu łazienki itp. Sytuacje, w których Klientowi w stu procentach odpowiada wykończenia / aranżacja mieszkania zaproponowana przez dewelopera zdarzają się nader rzadko, dlatego na rynku deweloperskim przeważają oferty sprzedaży mieszkań w stanie deweloperskim, który umożliwia dopasowanie mieszkania do własnych potrzeb oraz urządzenie go zgodnie z upodobaniami.

przytulny salon z jadalnią

Stan deweloperski - różnice w standardach wykończenia mieszkań

Stan deweloperski to określenie stosowane w branży budowlanej i branży deweloperskiej do budynków i mieszkań, które najogólniej mówiąc są całkowicie wykończone z zewnątrz, mają ocieplony dach, posiada wszystkie przyłącza i rozprowadzone wewnątrz budynku instalacje. W przypadku budynków wielorodzinnych i mieszkań - najczęściej całkowicie wykończone są wszystkie części wspólne budynku (klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia gospodarcze itp.), natomiast wnętrza mieszkań są przygotowane do samodzielnego wykończenia przez ich właścicieli. Polskie przepisy prawa budowlanego i tzw. prawa deweloperskiego nie definiują stanu deweloperskiego, a co za tym idzie - brak jest precyzyjnych wytycznych co do tego, co Klient otrzymuje w jego ramach.
Przyjmuje się, że w ramach stanu deweloperskiego otrzymujemy:

  • drzwi wejściowe do lokalu (w ramach stanu deweloperskiego możemy otrzymać drzwi różnej klasy - zwykłe, antywłamaniowe)
  • stolarkę okienną z parapetami zewnętrznymi i wewnętrznymi (w ramach stanu deweloperskiego możemy otrzymać parapety wewnętrzne różnej klasy)
  • balustrady balkonowe (jeśli w lokalu jest balkon lub duże okno wymagające zastosowania balustrady)
  • instalację elektryczną (rozprowadzoną po lokalu, z wyprowadzonymi punktami świetlnymi, telefonicznymi, telewizyjnymi itp. oraz z gniazdami elektrycznymi)
  • instalację wodno - kanalizacyjną (rozprowadzoną po lokalu, z wyprowadzonymi ujściami / ujęciami, w ramach stanu deweloperskiego instalacja może być ukryta w ścianie lub wymagać zabudowania)
  • instalację CO i kaloryfery (w ramach stanu deweloperskiego możemy otrzymać kaloryfery różnej klasy)
  • otynkowane ściany (dodatkowo deweloper może w ramach stanu deweloperskiego wykonać wyrównanie powierzchni gładzią i zagruntować ściany / sufit, w łazience otynkowany może być wyłącznie sufit lub sufit i ściany)
  • betonową wylewkę na podłodze (betonowa wylewką jest uniwersalną bazą pod dowolne wykończenie - drewniany parkiet, panele, gres itd.).

Wiedząc co otrzymujemy w ramach stanu deweloperskiego, możemy określić ogólny zakres prac wykończeniowych, które będą nas czekały po odebrania mieszkania: wykończenie kuchni i łazienki, malowanie sufitów i ścian, montaż podłogi, montaż drzwi wejściowych.

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim - na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomniano wyżej, stan deweloperski to pojęcie nie posiadające jednej, spójnej definicji i nieuregulowane w przepisach. W praktyce oznacza to, że mieszkanie w stanie deweloperskim oferowane przez jednego dewelopera może znacząco się różnić od mieszkania w tym samym stanie sprzedawanego przez inną firmę (lub przez tę samą firmę, ale np. w innej lokalizacji). Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim powinniśmy więc szczegółowo zapoznać się z umową kupna - sprzedaży. W stosownym załączniku do tej umowy powinien znajdować się dokładny opis standardu wykończenia mieszkań w danej inwestycji, wraz z listą i specyfikacjami materiałów, które zostaną użyte (np. rodzaju / standardu okien i parapetów, klasy drzwi wejściowych do lokalu, rodzaju wylewki i sposobu obróbki ścian - tynki, suche tynki). Moment przed podpisaniem umowy to czas na ewentualne negocjacje - deweloper może zgodzić się na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim podwyższonym (np. z kamiennymi parapetami wewnętrznymi, gładziami na ścianach itp.).

salon z kuchnią pod klucz w zielono szarych kolorach

Mieszkanie w stanie deweloperskim i pod klucz - co się bardziej opłaca?

Czas podjąć ostateczną decyzję! Stan deweloperski czy mieszkanie wykończone pod klucz? Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Mieszkanie pod klucz to lokal, do którego możemy niemal od razu się wprowadzić i zamieszkać (po umeblowaniu mieszkania i podłączeniu wszystkich naszych sprzętów), bez konieczności organizowania dodatkowych prac wykończeniowych. Minusem tego rozwiązania będzie oczywiście brak wypływu na ostateczny wygląd mieszkania, m.in. podłóg, ścian, parapetów, drzwi wewnętrznych czy tzw. białego montażu (gniazdek elektrycznych, włączników / wyłączników światła, armatury łazienkowej). Ponadto mieszkania wykończone w standardzie pod klucz są zazwyczaj zdecydowanie droższe niż te w stanie deweloperskim.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal, który wymaga wykończenia - najczęściej w zakresie zaaranżowania podłogi, pomalowania ścian, białego montażu oraz armatury. Taki remont możemy przeprowadzić samodzielnie lub zlecić go profesjonalnej firmie wykończeniowej, której realizacja zlecenia zajmuje najczęściej 2-6 tygodni (w zależności od metrażu lokalu i rozległości / stopnia skomplikowania przeprowadzanych prac). Najważniejszy jest fakt, że sami podejmujemy decyzje dotyczące aranżacji naszego mieszkania i możemy dopasować wykończenie (jego jakość, materiały, styl i kolorystykę) do własnych preferencji, potrzeb i oczekiwań. Mieszkania w stanie deweloperskim są tańsze od mieszkań pod klucz, nawet po doliczeniu do ceny kosztów związanych z wynajęciem firmy wykończeniowej i zakupem niezbędnych materiałów.