Od czego zależy cena wykończenia mieszkania pod klucz?

Ułożone podłogi, pomalowane ściany, wstawione drzwi, a do tego wykończone kuchnia z łazienką – tak w skrócie wygląda tak zwane mieszkanie pod klucz. Choć lokale gotowe do zamieszkania są atrakcyjną alternatywą dla samodzielnego wykończenia, wciąż decyduje się na nie jedynie ok. 15% nabywców nowych mieszkań. Opcja będąca standardem w wielu krajach europejskich, to ogromna wygoda i znaczna oszczędność czasu. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim i od czego zależy jego cena? Zlecić wykończenie mieszkania pod klucz czy wykończyć je samodzielnie? O tym w artykule!

Mieszkanie w stanie deweloperskim - różne standardy wykończenia

Stan deweloperski nie doczekał się jeszcze jednolitej definicji, a szczegóły go dotyczące znaleźć można w umowie sprzedaży nieruchomości. Zakres stanu deweloperskiego może więc różnić się między poszczególnymi deweloperami. Zazwyczaj obejmuje on jednak:

  • betonowe posadzki,
  • otynkowane ściany,
  • wykonanie instalacji elektrycznej,
  • wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • drzwi wejściowe,
  • parapety wewnętrzne,
  • instalacje centralnego ogrzewania z grzejnikami,
  • łytki na balkonie lub tarasie.

Od tego, w jakim stanie deweloperskim jest zakupione mieszkanie, zależy finalny koszt jego wykończenia. Brak przeprowadzenia niektórych prac może podwyższyć wydatki po stronie inwestora o kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie bez znaczenia jest też jakość zastosowanych rozwiązań.

salon kuchnia i jadalnia w mieszkaniu pod klucz

Główne czynniki wpływające na koszt wykończenia mieszkania

Powierzchnia mieszkania

Na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego, wpływa przede wszystkim jego metraż. W zależności od tego, czy kupimy mieszkanie 35 m2, 70 m2 czy 100 m2 – koszty będą inne. Im większe lokum, tym oczywiście wyższy nakład finansowy, co wynika choćby z konieczności zużycia większych ilości materiałów wykończeniowych i większych nakładów pracy. Nie zapominajmy, że poszczególne pomieszczenia generują dodatkowe koszty. Największe z nich – łazienka i kuchnia, zwłaszcza gdy decydujemy się na zabudowę na wymiar. Najmniej przyjdzie nam zapłacić za wykończenie salonu, sypialni i przedpokoju, choć i tu wszystko zależy od wyboru mebli.

Standard wykończenia

Koszt wykończenia mieszkania od dewelopera będzie także zależał od standardu. Tu podobnie jak z metrażem lokalu – im wyższy standard, tym większy wydatek. Klienci decydujący się na wykończenie pod klucz mają do wyboru zwykle kilka wersji wykończenia: podstawową, rozszerzoną i premium. Pakiety te różnią się zakresem prac oraz wachlarzem oferowanych w ich ramach materiałów. Przykładowo, w wersji podstawowej wykorzystywane są najtańsze materiały wykończeniowe, zaś zakres prac obejmuje ściany i podłogi. W wyższych opcjach wzrasta jakość materiałów, a prace obejmują między innymi produkcję mebli na wymiar. W zależności od oczekiwań i preferencji właściciela lokalu, koszt wykończenia może być wyższy lub niższy.

Cena użytych materiałów

Nie bez znaczenia dla kosztów wykończenia mieszkania są też ceny użytych materiałów. Na rynku znajdziemy bowiem bardzo zróżnicowane pod względem jakości oraz ceny materiały wykończeniowe. Wśród nich dostępne są standardowe rozwiązania z marketów budowlanych, często w atrakcyjnych cenach, jak i produkty z wyższej półki, jak wysokogatunkowe płytki podłogowe czy naturalne kamienie na ścianę. Asortyment premium to często produkty importowane zza granicy, a przez to droższe. Warto pamiętać, że nie każda promocja jest opłacalna, tak jak z wyższą ceną materiałów nie musi iść ich lepsza jakość. Zlecając prace firmie remontowo-wykończeniowej możemy liczyć na zakupy materiałów w hurtowych, wynegocjowanych przez nią cenach.

Lokalizacja mieszkania

Na koniec, choć nie najmniej ważna kwestia kosztu wykończenia mieszkania – lokalizacja. Ceny za usługi remontowo-budowlane różnią się między miastami, a nawet między dzielnicami. I tak, jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera w centrum Warszawy, to musimy być przygotowani na na zdecydowanie większe koszty, niż w przypadku lokum na obrzeżach stolicy lub w mniejszym mieście.

sypialnia na poddaszu

Wykończenie mieszkania pod klucz - spodziewane koszty

Koszt wykończenia mieszkania pod klucz, podobnie jak wykończenia go samodzielnie, będzie różnił się w zależności od powierzchni, standardu, użytych materiałów i lokalizacji lokalu. Średnia cena samodzielnego wykończenia lokum za 1 m2 wynosi zwykle od 1000 zł do 2000 zł/m2. Tymczasem wykończenie pod klucz podnosi cenę mieszkania w standardzie deweloperskim od 500 zł/m2 w wariancie podstawowym do 1000 zł/m2 w wariancie rozszerzonym. Najdroższy będzie pakiet premium, który kosztuje ok. 2000 zł/m2. Wielu deweloperów oferuje klientom modyfikowanie projektów wykończeniowych, co także rzutuje na finalny koszt wykończenia mieszkania. Często też deweloperzy nie podają określonych stawek, co daje duże pole do negocjacji kosztów wykończenia.

Samodzielne wykończanie mieszkania - czy warto?

Osoby, które zdecydują się się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim bez wykończenia pod klucz, muszą przygotować lokal do zamieszkania we własnym zakresie. To jednak wymaga wiele wysiłku, czasu i wiedzy. Jeśli remonty i aranżacja wnętrz nie są nam bliskie, szybko możemy czuć się przytłoczeni wyzwaniem. Z pomocą mogą przyjść nam prywatne firmy wykończeniowe specjalizujące się w danym obszarze. W ich przypadku musimy poświęcić czas na zakup materiałów, prowadzenie negocjacji, a wreszcie dopilnowanie poszczególnych robót. Sporym minusem jest też duże zapotrzebowanie na fachowców, a także nieterminowość niektórych z nich. Mieszkania z wykończeniem pod klucz wciąż są mniej popularne niż te oddawane w stanie deweloperskim. Mają jednak wiele atutów, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, jako nabywca możemy wprowadzić się do lokum znacznie szybciej niż osoby, które po odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim przystępują do jego wykończenia. Opcja wykończenia mieszkania pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią swój czas i wygodę, w tym dla inwestujących w nieruchomości na wynajem. Oddając lokal w ręce doświadczonej ekipy, możemy liczyć na jej kompetencje. Znajdą one przełożenie w jakości wykonanych prac, które są objęte dodatkową gwarancją. Sporą zaletą jest też dostęp do materiałów w hurtowych cenach, co również wpływa na koszt wykończenia mieszkania pod klucz. Finalnie może być on niższy lub równy samodzielnym pracom w lokalu. Co istotne, dzięki kompleksowemu wykończeniu wnętrz zyskujemy większą kontrolę nad terminem ukończenia prac i dostępnością naszego nowego mieszkania.