TOP 5 najczęstszych błędów przy remoncie mieszkania na własna rękę

Remont mieszkania rzadko staje się wyłącznie przyjemnością. Owszem, wizja własnego wygodnego lokum może sprawiać radość, ale błędy przy remoncie mieszkania, tak częste w przypadku osób niedoświadczonych, mogą na lata popsuć humor i znacznie obciążyć domowy budżet. Dlatego sprawdź, jakich najczęściej popełnianych błędów warto się wystrzegać i spraw, by wykańczanie mieszkania nie stało się rodzinnym horrorem.

1. Brak opracowanego planu

Nieprzemyślane rozmieszczenie gniazdek, niedopasowanie kolorystyki, konieczność skucia płytek czy zachlapanie farbą czekających w kącie na ustawienie mebli. To wszystko mogą być skutki braku konkretnego, szczegółowego planu działań. Zanim przystąpisz do prac remontowych, musisz mieć listę kolejnych zadań do wykonania, co uchronić może przed wydłużeniem się całego remontu i przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

Remont należy zacząć od prac, które wymagają najcięższych narzędzi i powodują najwięcej bałaganu, np. od wyburzania. Następnie dopiero warto zająć się ułożeniem podłóg czy płytek. W przeciwnym razie możesz je uszkodzić. Drzwi należy montować po malowaniu ścian, a malowanie warto przeprowadzić przed ułożeniem podłogi. Dobrym rozwiązaniem jest też szybkie podłączenie toalety i umywalki, by można było korzystać z łazienki podczas wielogodzinnych prac. Takie zadanie jak montaż rolet, karniszy i oświetlenia można zostawić sobie na sam koniec.

2. Złe oszacowanie budżetu

Mieszkanie w stanie deweloperskim kosztuje niemało, ale do ceny należy jeszcze doliczyć koszty remontu. Jeśli zakup mieszkania finansowany jest z kredytu, a na koncie oszczędnościowym nie ma żadnej poduszki finansowej, to odpowiedni kosztorys jest niezbędny, by kredyt pokrył te wydatki. I na nic zda się życiowy optymizm. Braki narzędziowe, wszelkie niespodzianki, które wynikają z nieznajomości technologii i rozwiązań oraz nieprzewidziane wydatki na zakup materiałów budowlanych, zniszczone przypadkiem elementy wyposażenia czy opłacenie fachowca, który naprawi to, co sami zepsuliśmy to czasami nawet 20 procent kosztów całego remontu. Koszt remontu podnoszą także tanie i drobne dodatki typu worki, kartony, folie, pędzle, wiaderka. Kiedy zużywamy ich sporo, cena remontu może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Jeśli remont przeprowadza profesjonalna ekipa, powinna przygotować fachowy kosztorys. Przy przeglądaniu kosztów warto zwrócić uwagę na to, jakiej jakości materiały zostały w nim uwzględnione, porównać ceny z kosztorysu z tymi proponowanymi przez popularne markety budowlane.

3. Oszczędności, które sporo kosztują

” Jestem za biedny, by kupować tanio”. Nie wiemy, kto jest autorem tego ponadczasowego powiedzenia, ale sprawdza się ono w każdej nieomal sytuacji życiowej. Kupisz tanie drzwi? Szybko mogą się wypaczyć i przestaną się zamykać. Wybierzesz panele w promocji — po dwóch czy trzech latach użytkowania mogą być pościerane, a ich wymiana pochłonie kolejne pieniądze. Nie chcesz wydać kilkudziesięciu złotych na folię czy karton? Brak zabezpieczenia na wyposażeniu mieszkania może skończyć się tym, że kanapa nada się tylko do wyrzucenia albo będzie wymagała ponownego tapicerowania, ponieważ będzie zachlapana farbą czy lakierem. Także kupowanie materiałów na styk bywa nieopłacalne. Pod koniec układania płytek ściennych może się okazać, że nie ma ich już w sklepie albo że nowa partia nie jest już idealnie dopasowana do poprzedniej.

Zawsze lepiej zamówić materiały z zapasem. Warto się upewnić w sklepie budowlanym, na jakich zasadach można nadwyżki zwrócić. Niektóre oszczędności mogą być przyczyną prawdziwej katastrofy, np. słabe uszczelki zamontowane w urządzeniach sanitarnych będą powodowały kapanie, a mogą nawet doprowadzić do zalania mieszkania, także tego pod nami. Lepiej zrobić coś raz, a dobrze, dopłacić za dobrą farbę, którą się łatwo myje, za klej do płytek, by nie odpadały od ściany, lepiej wybrać szafki kuchenne z odpornego na wilgoć drewna, niż tani zestaw z marketu.

4. Proszenie o pomoc od rodziny

”Nie takie rzeczy ze szwagrem robiliśmy” - to żartobliwe stwierdzenie nie wzięło się znikąd. Szwagier, tata, brat, kolega z wojska czy sąsiad mogą być świetnymi kompanami podczas wakacji, gry w piłkę czy wypadu na ryby, ale przecenianie swoich umiejętności i chęć oszczędzenia mogą skończyć się nieudanym remontem. Skutki nieumiejętnego remontu na własną rękę to często krzywo ułożone płytki, źle osadzone drzwi, nieszczelne kabiny prysznicowe, ale także wypadki. Brak przestrzegania BHP może spowodować nawet poważne obrażenia. Niech szwagier, nawet jeśli jest ekspertem od malowania, nie zakłada gniazdek czy nie wiesza oświetlenia, jeśli nigdy nie miał styczności z instalacją elektryczną. Prace związane z hydrauliką, elektryką, montażem urządzeń sanitarnych lepiej zostawić ekspertom. W ten sposób może wydamy więcej, ale zaoszczędzimy sporo nerwów.

5. Pośpiech

Każdy, kto płaci ratę kredytu mieszkaniowego a do momentu zakończenia remontu musi wynajmować lokum, marzy o jak najszybciej przeprowadzce. Jednak trzeba zawsze przygotować się na wydłużenie czasu trwania remontu. Remont to zwykle niespodzianki, zwłaszcza kiedy bierze się za niego osoba niedoświadczona. Warto też przygotować się do niego spokojnie i bez presji czasu: kompleksowe zakupy, zabezpieczenia przed zabrudzeniem, zebranie wszystkich niezbędnych narzędzi wymaga kilku dodatkowych dni a pośpiech jest zawsze złym doradcą.

Wykończenie mieszkania pod klucz

Jeśli boisz się remontu, nie czujesz się na siłach, by podjąć to wyzwanie, a przy tym marzysz o pięknie urządzonym mieszkaniu, najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy remontowej. Od specjalistów z polecenia można oczekiwać:

  • kompleksowego kosztorysu, w którym nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek,
  • doskonałej jakości materiałów budowlanych, które są gwarancją trwałości i elegancji,
  • korzystania z nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań,
  • terminowości,
  • wykonania projektu odpowiadającego preferencjom klienta,
  • poprawnie skonstruowanej umowy, z której firma w pełni się wywiąże.

W ten sposób unikniesz wszelkich błędów popełnianych przy remoncie mieszkania i szybko wprowadzisz się do kompleksowo wykończonego lokum.