Co dokładnie oznacza wykończanie wnętrz pod klucz?

Decydując się na zakup mieszkania, czy to na rynku pierwotnym, czy na rynku wtórnym, Polacy wolą na własną rękę wykonać prace wykończeniowe. Warto jednak mieć świadomość, że można zaoszczędzić czas oraz związany z pracami stres wybierając wariant jakim jest mieszkanie pod klucz. Trend ten na zachodzie dawno stał się standardem, natomiast na terenie Polski powoli zaczyna on zdobywać zaufanie osób planujących zakup mieszkania. Mieszkanie pod klucz – co tak naprawdę to oznacza i dlaczego warto skorzystać z tej opcji?

Mieszkanie pod klucz to określenie odnoszące się do lokalu, który został gruntownie wykończony i jest gotowy do zamieszkania. W mieszkaniu pod klucz wszystkie prace wykończeniowe zostały sfinalizowane, co oznacza, że położone zostały podłogi, pomalowane ściany, wykończono łazienki oraz zrealizowano wszystkie inne konieczne działania. Często także zamontowane są już meble kuchenne oraz szafy wnękowe. Ostateczna forma wykończenia uzależniona jest od oferty dewelopera, a także wymagań klienta. Standard pod klucz nie wymaga już żadnych prac wykończeniowych. To, co pozostaje do wykonania, to wyposażenie mieszkania w meble i sprzęty. Wariant ten jest więc bardzo wygodny i niezwykle atrakcyjny.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Zalety i wady mieszkań pod klucz

Decydując się na mieszkanie pod klucz oszczędza się czas, często pieniądze oraz minimalizuje ewentualny stres związany z wykończeniem mieszkania. Zatrudnieniem ekipy wykończeniowej, zakupem materiałów budowlanych oraz nadzorem prac zajmują się specjaliści. Także negocjacje dotyczące materiałów oraz robocizny prowadzone przez deweloperów mogą zakończyć się bardzo korzystną ofertą dla klienta. Związane jest to często z hurtowym zakupem materiałów oraz niższą stawką procentową VAT, z której korzystają deweloperzy (nie 23%, a 8%). Co bardzo wygodne, sprawę kosztów wykończenia mieszkania można załatwić w jednej płatności, a co za tym idzie jednym kredytem hipotecznym. Kwestia ostatecznej ceny może być jedną z niewielu wad mieszkań pod klucz, szczególnie w przypadku indywidualnych pomysłów i wymagań. Może to rzutować na zwiększenie kosztów. Wadą może być również w tym wypadku ograniczony dostęp do materiałów, z których korzysta deweloper. Bardzo precyzyjne wykończenie będzie wymagało większych nakładów finansowych.

Co wpływa na cenę wykończenia mieszkania pod klucz?

Prace budowlane i wykończeniowe generują różnego rodzaju koszty, jednakże w ogólnym rozrachunku opłacalna jest inwestycja w wykończenie mieszkania pod klucz. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Zwykle klient ma do wyboru kilka opcji wykończenia, jak na przykład opcja podstawowa, opcja rozszerzona czy wariant premium. Każdy z tych typów będzie różnił się od siebie przede wszystkim standardem wykorzystanych materiałów oraz zakresem prowadzonych przez ekipę prac. Na przykład w wersji podstawowej wykorzystywane są najtańsze materiały wykończeniowe, a zakres prac obejmuje ściany i podłogi. Wybór wyższych opcji podnosi standard i jakość materiałów oraz zawiera w sobie takie prace, jak instalacja szaf wnękowych, czy produkcja mebli na wymiar.

Koszt wykończenia będzie zależny także od wielkości przestrzeni, w której prowadzone są prace. Cena za wykończenie metra kwadratowego mieszkania waha się w przedziale od 500 do 1000 złotych, choć nie jest ona regułą. Deweloperzy często umożliwiają klientowi tworzenie modyfikacji w projekcie wykończeniowym, co oczywiście również ma wpływ na ostateczny koszt. Z uwagi na fakt, że mieszkanie służyć ma lokatorom przez długi czas, warto inwestować w lepsze jakościowo materiały i przeznaczyć na wykończenie większą kwotę pieniędzy. Dobrze również korzystać z doświadczenia najlepszych fachowców oferujących wykończenia wnętrz pod klucz. Warszawa to miasto, w którym swoje usługi świadczy firma Naos zapewniająca profesjonalne wykonanie prac wykończeniowych. Naos gwarantuje najwyższy standard oraz zadowolenie nawet najbardziej wymagających klientów.

Mieszkanie pod klucz a w stanie deweloperskim – różnice

Specyfiką rynku mieszkaniowego w Polsce jest sprzedaż mieszkań w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to mieszkanie w stanie deweloperskim – opcja ta jest najbardziej popularna wśród kupujących; drugi natomiast to mieszkanie pod klucz. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami jest zasadnicza. Tak jak zostało wyjaśnione powyżej, mieszkanie pod klucz to przestrzeń w pełni wykończona, w które nie ma konieczności podejmowania kolejnych prac. Do zadań właściciela lub lokatora należy jedynie transport mebli oraz rzeczy osobistych, gdyż lokal jest w pełni gotowy do zamieszkania. Zdarza się również tak, w zależności od opcji wykończenia, że mieszkanie pod klucz wyposażone jest także w meble. Natomiast kupując mieszkanie w stanie deweloperskim ma się do czynienia z lokalem w tak zwanym stanie surowym. Oznacza to, że nieruchomość wymaga przeprowadzenia kompletnych prac wykończeniowych, od pomalowania, przez położenie podłóg, płytek, kafelek, po wstawienie drzwi wewnętrznych oraz innych koniecznych prac pozwalających na komfortowe zamieszkanie.