Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykańczanie własnego mieszkania to często olbrzymia radość. Wybieranie podłóg, koloru ścian, płytek, a później mebli i dodatków może być fascynującą przygodą. Niestety często okazuje się przygodą kosztowną. I nie chodzi tylko o cenę materiałów budowlanych, ale także robocizny i często… poprawiania błędów po nieodpowiedzialnej ekipie budowlanej. Czy jest sposób, by wykończenie mieszkania pod klucz nie przynosiło przykrych niespodzianek?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończenie mieszkania pod klucz – jakich kosztów należy się spodziewać?

Nikt nie odpowie wprost na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz. O końcowym rachunku decyduje bowiem wiele zmiennych. Zwykle wykańczamy mieszkanie w stanie deweloperskim, czyli ze ścianami gotowymi do pomalowania, przyłączami w kuchni i łazience, otworami na gniazdka elektryczne i włączniki. W takim mieszkaniu ściany i sufity są gładkie, przygotowane do malowania, brakuje jednak drzwi wewnętrznych. Są natomiast zewnętrzne drzwi i okna. Prace więc skupiają się tylko na uzupełnieniu wnętrza. Na pewno jednak należy podliczyć koszty materiałów budowlanych, urządzeń sanitarnych, AGD oraz mebli i dodatków. Warto zrobić sobie listę niezbędnych produktów do wykończenia ścian, urządzeń, mebli, ale trzeba też uwzględnić margines błędu w obliczeniach, dodając do wstępnej kalkulacji minimum 15% otrzymanej wstępnie kwoty. Część kosztów pochłonąć może także profesjonalny projekt wnętrza i skorzystanie z doświadczonej ekipy budowlanej. Pamiętać jednak należy, że dobry projektant w połączeniu ze sprawdzonymi fachowcami okazuje się często tańszy, niż poprawianie błędów po niesprawdzonych amatorach.

Ile to kosztuje?

Przyjmując jednak ogólne dane i kierując się doświadczeniem inwestorów i firm wykończeniowych, można przyjąć, że koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50-60 m/kw. to:

  • wersja ekonomiczna- około 1 000 zł/m kw.
  • wersja standardowa – około 1500 zł/m kw.
  • wersja o podwyższonym standardzie, minimum 2000 zł/m kw.

czyli koszt wykończenia mieszkania 50-60 m kw. waha się od 50000 do ponad 100000 zł.

Co wpływa na koszt wykończenia mieszkania?

Na całkowity koszt wykończenia mieszkania największy wpływ mają ceny wybranych materiałów budowlanych, wykończeniowych, sprzętów do łazienki i kuchni, mebli czy dekoracji. W zależności od tego, co wybierzemy, wzrasta lub maleje końcowy rachunek. Można więc zdecydować się na zwykłą farbę, która kosztuje 30-40 zł za puszkę 2,5l, a można na taką, która kosztuje 100 zł za podobną pojemność. Inną kwotę zapłacimy za panele laminowane o niskiej klasie ścieralności, bo nawet 15 zł za m/kw. a znacznie więcej za prawdziwe drewno, którego cena może znacznie przekraczać 100 zł za m/kw. Podobnie jest z asortymentem do kuchni. Szafki z litego drewna z kamiennym blatem zawsze będą droższe od tych z laminatu. Każdy element wykończenia mieszkania ma więc duże znaczenie dla budżetu. Nie oznacza to, że mieszkanie wykończone w ekonomicznym standardzie będzie niefunkcjonalne czy niemodne. Można wybrać takie wyposażenie, które znakomicie się sprawdzi przez lata. Budżet remontu można dopasować do swoich możliwości finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że często remont wiąże się przede wszystkim z ogromnym wysiłkiem, zwłaszcza kiedy przeprowadzany jest samodzielnie, bez udziału ekipy remontowej. Nawet robienie zakupów w sklepach budowlanych czy meblowych zajmuje czas i pozbawia energii. Dlatego czasami warto zlecić zadanie wykończenia wnętrza sprawdzonej firmie, w której specjaliści zajmą się projektowaniem, kupowaniem i transportem niezbędnych elementów wyposażenia oraz kompleksowo przygotują mieszkanie do przyjęcia nowych lokatorów.

Wykończenie mieszkania pod klucz – zalety i wady

Chyba jedyną wadą wykończenia mieszkania pod klucz przez ekipę remontową jest cena takiej usługi. Jednak często warto po prostu zapłacić więcej, a cieszyć się faktycznie dobrze przeprowadzonym remontem, bez zbędnego stresu i angażowania swoich sił. Firma zajmująca się wykańczaniem wnętrz, odpowiada za każdy etap remontu: od kupna farby, po ustawienie mebli i zawieszenie obrazków. Wystarczy określić budżet, swoje oczekiwania, sporządzić razem z projektantem plan remontu. Bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z firmy, która oferuje pakiety wykończeniowe. Z góry można określić cenę remontu oraz zdefiniować swoje oczekiwania dotyczące całościowego wyposażenia wnętrz. Ta ogromna zaleta przekonuje nawet sceptyków do tego, by wykończyć mieszkanie pod klucz z pomocą fachowców, delegując na nich najtrudniejsze zadania.