Obecne trendy w aranżacji wnętrz

Zwykle kolejne, następujące po sobie sezony bogate są w trendy będące rozwinięciem zeszłorocznej mody. Nierzadko zmiany są subtelne, a niektóre kolory potrafią być na topie przez kilka lat. Tym razem jest inaczej – rok 2019 to era odważnych rozwiązań także w branży wnętrzarskiej. Można powiedzieć, że tegoroczne projekty wnętrz to prawdziwy negatyw ich zeszłorocznych odpowiedników! Na czym polega to całkowite odwrócenie barw i stylów?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Mocne kolory z pazurem

Choć skandynawskie biele i szarości zawsze będą w ścisłej czołówce ponadczasowych trendów, aktualne adaptacje wnętrz opierają się na bardziej głębokich i szlachetnych odcieniach. Szczególnie modne są stylizacje uwzględniające pomarańcz – zarówno jego soczyste odsłony, jak i bardziej stonowane, takie jak terakotowy czy karmelowy spiced honey. Nie brakuje też granatu, szmaragdu czy rubinu. Tym razem te piękne barwy występują nie tylko pod postacią dekoracji wnętrz – pokrywają ściany, a niekiedy i podłogi! Miłośnicy pastelowych odcieni mogą być jednak spokojni – rozbielony błękit, pudrowy róż i kawa z mlekiem dalej są mile widziane w wystroju – częściej pod postacią dodatków.

Nowoczesne podejście do kształtów i faktur

W ostatnich miesiącach zauważyć można totalny brak barier przy łączeniu ze sobą różnych materiałów czy kształtów. Nic nie jest już za duże, za ciemne czy zbyt chropowate. Mimo tak wielkiej swobody, zarówno w trendach ubraniowych, jak i meblarskich, dostrzec można pewien porządek. Tkaniny miłe w dotyku, takie jak aksamit i welur, zarezerwowane zostały dla obić foteli i kanap. Materiały te sprawiają, że wystrój nabiera pałacowej elegancji. Drewno i ciemny kamień, w tym marmur, królować będą pod postacią mebli kuchennych i łazienkowych. Aktualnie największym hitem jest z kolei cegła – nie tylko jej kolor, ale też sam kamień. Ostatnio modnym kształtem okazał się być owal – obłe krawędzie widoczne są w meblach wypoczynkowych, stolikach i lampach.

Wielkie wejście maksymalizmu

W domu musi być przestrzeń, którą przede wszystkim wypełnia się życiem, a nie meblami i dodatkami. W związku z tym, od lat panował trend na minimalizm. Tym razem jest zupełnie odwrotnie – a mimo to wnętrza nie są przytłaczające. Maksymalizm to przede wszystkim duże okna – niekiedy przeszklenia na prawie całą ścianę – otwierające dom na otaczający go świat. Inna kwestia to kafelki. Nie są już małe i sześciokątne. Mają pokaźne rozmiary i przybierają kształty prostokątne i trójkątne. W tym roku nie można zapomnieć też o bogatym wzornictwie. Wielkie kwiaty na płytkach czy tapetach zdobią zarówno projekty sypialni jak i łazienek. Na topie są też wzory geometryczne oraz boho, utrzymane w ciemnej kolorystyce. Kolorowe i duże grafiki widać też na tkaninach, takich jak koce czy narzuty na kanapy.

Mimo takiej mieszanki, styl promowany w roku 2019 nie jest agresywny. To właśnie bogactwo materiałów i łączenie stylów sprawia, że nowoczesne wystroje są bardzo przytulne i ciepłe. Urządzanie wnętrz w zgodzie z tegorocznymi trendami to wyzwanie, ale też przyjemność.