Styl minimalistyczny we wnętrzach, czyli mniej znaczy więcej…

Mody zmieniają się, przychodzą i odchodzą, a minimalizm w aranżacji wnętrz od lat nieprzerwanie utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych trendów. Za co go cenimy? Co powoduje, że wciąż chętnie urządzamy nasze mieszkania i domy w stylu minimalistycznym? Minimalizm ujmuje przede wszystkim prostotą. Jego wielbiciele w swoich wyborach kierują się zasadą „mniej znaczy więcej”. Dlatego z premedytacją eliminują z wnętrz zbędne rzeczy i dekoracje. W zamian skupiają się na funkcjonalności i ergonomii przestrzeni. Zwolennicy minimalizmu otaczają się tylko niezbędnymi meblami, których uproszczona forma podąża za funkcją. W rezultacie ich domy wydają się bardziej przestronne, nie czujemy się przytłoczeni nadmiarem zgromadzonych rzeczy. Przestrzeń utrzymana w duchu minimalizmu emanuje spokojem. Charakteryzuje ją porządek i harmonia. Łatwo nam się zrelaksować w takim wnętrzu, uspokoić myśli i odzyskać wewnętrzną równowagę, tak bardzo potrzebną w dzisiejszym zabieganym świecie. Minimalistycznie urządzone pomieszczenia są bardzo wygodne i funkcjonalne, sprzyjają też koncentracji. Jak osiągnąć taki efekt?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Styl minimalistyczny – na czym polega?

Jeśli Twoim celem jest minimalizm, aranżacja powinna opierać się na spokojnej, stonowanej kolorystyce. Jasne kolory na ścianach i podłodze optycznie powiększą wnętrze. Szczególnie dobrze sprawdzają się w tym przypadku odcienie bieli oraz szarości wzbogacone piaskowym beżem i brązem. Dla przełamania monotonii możesz wprowadzić jakiś barwny akcent, na przykład poduszki albo zasłony w odcieniu złamanego błękitu czy zieleni. Inny dobry sposób na urozmaicenie aranżacji to umieszczenie na gładkiej, jednolitej powierzchni ściany obrazu lub grafiki z abstrakcyjnym motywem geometrycznym. Pamiętaj, aby oprawić je w prostą ramę, która nie będzie odciągać uwagi od sztuki. Wybierając meble, również kieruj się prostotą i czystością linii. Unikaj otwartych półek i zrezygnuj z dekoracyjnych frezów. Modne są szafki z gładkimi, matowymi frontami bez uchwytów i ozdób. Takie same możesz zastosować w kuchni i w salonie. Zwracaj uwagę na funkcjonalność i jakość mebli. Sięgaj po materiały takie jak drewno, szkło, metal, skóra czy beton.

Zalety minimalizmu w aranżacji wnętrz

Oszczędność

Oszczędność w stosowaniu ozdób i elementów dekoracyjnych pozwala nie tylko zachować poczucie przestrzeni w mieszkaniu. Ma też swój praktyczny wymiar. Brak wyeksponowanych na półkach wazoników, zdjęć i pamiątek z wakacji powoduje, że mieszkanie w stylu minimalistycznym łatwiej się sprząta. Oznacza to także oszczędność pieniędzy, ponieważ zazwyczaj najwięcej wydajemy na dekoracje i drobiazgi.

Estetyka

Minimalizm to estetyka nowoczesności, ale sięgając po naturalne materiały, stworzysz elegancki i ponadczasowy wystrój wnętrza. Pokój w stylu minimalistycznym będzie równie modny dziś, jak i jutro, a jednocześnie wygodny oraz odpowiadający Twoim codziennym potrzebom. W minimalistycznych aranżacjach panuje porządek. Taka przestrzeń wydaje nam się bezpieczna i dobrze się w niej czujemy. Ponadto jasne, neutralne barwy – baza minimalizmu – to także dobry punkt wyjścia do ewentualnej zmiany wystroju w przyszłości na inny styl, na przykład industrialny czy skandynawski.

Minimalistyczny salon – tak go urządzisz

Twoim marzeniem jest minimalistyczny salon, w którym króluje funkcjonalność i prostota bliskie filozofii zen? Zastanawiasz się, jak aranżując przestrzeń nie dać się ponieść fantazji i ograniczyć zbędne dekoracje, by zachować spokój i harmonię? Oto kilka podstawowych zasad, których warto się trzymać!

  1. Utrzymuj prostą i neutralną paletę barw.
  2. Najlepiej ogranicz się do 2-3 bazowych kolorów, które przełamiesz jednym barwnym akcentem.
  3. Wybieraj meble i elementy wystroju – na przykład lampy, dywan czy stolik kawowy – o czystych liniach i prostych, geometrycznych kształtach. Unikaj bałaganu. Ład i porządek w mieszkaniu utrzymasz, chowając nadmiar przedmiotów za zamykanymi frontami mebli.
  4. Na widoku pozostaw tylko to, co konieczne.
  5. Wpuść naturalne światło, aby dodatkowo rozjaśnić pomieszczenie i uczynić je bardziej przestronnym.
  6. Dodaj kilka zielonych roślin, aby nadać wnętrzu nieco cieplejszy, przytulny klimat.
  7. Choć wolna przestrzeń czasem kusi, pamiętaj, że nie masz miejsca na zbędne dekoracje.
  8. W minimalistyczny styl doskonale wpisują się ikony designu. Żyrandol, lampa stojąca lub fotel sygnowane znanym nazwiskiem projektanta zrobią wrażenie nie tylko w salonie!
  9. Na koniec to, co najważniejsze dla minimalistycznych wnętrz – zachowaj konsekwencję w trzymaniu się powyższych reguł.

Minimalistyczny styl w sypialni – dlaczego warto?

Odpowiednio zaaranżowana, minimalistyczna sypialnia ma wiele zalet. Po pierwsze, dzięki temu, że styl minimalistyczny nie lubi bibelotów, zyskujesz niezagracone wnętrze, w którym łatwiej się wyciszyć, odprężyć i uporządkować myśli po całym dniu. Jeśli masz do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, warto postawić na minimalizm. Jasne kolory i ograniczona liczba rzeczy spowodują, że będzie wyglądać na większe, zwłaszcza jeżeli dodatkowo zdecydujesz się na szafę w zabudowie z lustrzanymi drzwiami. Proste łóżko, nocne szafki oraz lniane zasłony lub rolety dopełnią wystroju. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Wybierając tkaniny – zasłony, narzutę czy pościel – trzymaj się ustalonej palety barw i unikaj nadmiernej wzorzystości. Lepiej postawić na powtarzalne, geometryczne printy i 1-2 rośliny w doniczkach.

Podsumowanie

Dom lub mieszkanie urządzone w stylu minimalistycznym będzie ponadczasowo piękne, eleganckie i komfortowe tylko jeśli zachowasz odpowiedni balans aranżacji. Przyda się tu nienaganne wyczucie smaku i doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby podjąć to wyzwanie, warto powierzyć je sprawdzonym profesjonalistom! Firma NAOS Wnętrza Pod Klucz oferuje wykończenie wnętrz pod klucz w stanie deweloperskim, a także projektowanie i wykonanie mebli na wymiar do całego mieszkania. Ma na swoim koncie wiele udanych realizacji i grono zadowolonych klientów. Możesz skorzystać z jednego z pakietów wykończenia: eko, miejski lub szyk, albo wybrać pakiet indywidualny, obejmujący w pełni spersonalizowany plan i wizualizację wnętrza wedle Twoich wytycznych i preferencji. Doświadczeni specjaliści NAOS Wnętrza stworzą projekt i wizualizacje, dobiorą materiały, rozwiązania i technologie najlepsze do twoich potrzeb, a później zajmą się pełną realizacją projektu. Oddając lokal w ich ręce, możesz spać spokojnie. W wyznaczonym terminie odbierasz klucze do gotowego mieszkania. Później wystarczy tylko się wprowadzić i cieszyć elegancko wykończonym wnętrzem przez długie lata!