Wąskie łazienki. Jak wykorzystać maksymalnie przestrzeń?

Nawet długa i na pierwszy rzut oka nieustawna łazienka, dzięki przemyślanej aranżacji może stać się funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

Dowiedz się, jakie zabiegi aranżacyjne odwracają uwagę od małego metrażu. Poznaj praktyczne rozwiązania i sprawdzone triki, dzięki którym poprawisz proporcje, a także maksymalnie wykorzystasz możliwości pomieszczenia.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Jasne kolory się sprawdzą!

Kolory mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy dane wnętrze. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Dlatego są wręcz stworzone do małych, podłużnych łazienek. Jako podstawę aranżacji warto wybrać odcienie bieli, szarości czy delikatny, piaskowy beż. Taka kolorystyka stworzy idealne tło dla pozostałych elementów wyposażenia.

Wielkoformatowe płytki pozwolą ograniczyć ilość fug, które niepotrzebnie rozbijają przestrzeń. Dodatkowo ich gładkie powierzchnie w połysku będą odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie wyda się większe niż jest w rzeczywistości.

Kolorystyczną monotonię jasnych płytek możesz przełamać, dodając kilka ozdobnych dekorów, np. z geometrycznym wzorem. Najlepiej umieścić je w poprzek krótszej ściany tak, aby poszerzały przestrzeń.

Sprawdź nasze realizacje!

Podłoga do wąskiej łazienki – jak dobrać płytki?

Odpowiednio dobrany projekt podłogi, może nadać wąskiemu pomieszczeniu właściwe proporcje. Na przykład czarno-biała szachownica ułożona w poprzek łazienki to dobry sposób, by odwrócić uwagę od kształtu wnętrza.

Jeśli chcesz, aby łazienka wydawała się przestronniejsza, wybierz podłużne płytki podłogowe i ułóż je wzdłuż krótszej ściany. Dobrym pomysłem będzie gres imitujący drewno. Najlepiej, aby format płytek przypominał deski. Taka podłoga ociepli aranżację i wprowadzi do łazienki przytulny nastrój.

Dopasowanie mebli w ciasnym wnętrzu

Nawet na niewielkim metrażu musi znaleźć się miejsce do przechowywania kosmetyków, akcesoriów, zapasowych ręczników, środków czystości, itp.

Możesz zdecydować się na gotowe meble lub zamówić u stolarza zabudowę na wymiar. Ta druga opcja jest zazwyczaj droższa, jednak w pełni pozwala zagospodarować całą dostępną przestrzeń.

Dobrym pomysłem na wąską łazienkę jest szafka nad zabudową stelaża podtynkowego. Nie jest zbyt głęboka, ale bez trudu pomieści detergenty i zapas papieru toaletowego.

Producenci mebli łazienkowych mają ciekawe propozycje do małych wnętrz. W bogatej ofercie znajdziesz wiele praktycznych szafek, często dostępnych w komplecie z umywalką. Mimo kompaktowych wymiarów, można w nich przechowywać niezbędne kosmetyki i przybory.

Mała łazienka może być funkcjonalna

Urządzenie wąskiej łazienki stanowi nie lada wyzwanie. Zastosowanie wypróbowanych sztuczek projektantów wnętrz pozwoli ci nie tylko optycznie poszerzyć pomieszczenie, ale także uczynić je ergonomicznym.

Niewielkie łazienki nie lubią przepychu. Tu wskazany jest umiar. Zastanów się, czego potrzebujesz w łazience na co dzień. Ogranicz ilość elementów wyposażenia, kolorów i detali. Postaw na proste kształty i nowoczesne rozwiązania. Sprawdzi się styl skandynawski, minimalistyczny czy japandi.

Aranżacyjne sposoby funkcjonalnego urządzenia wnętrza

Urządzając małą łazienkę trzeba mieć na uwadze potrzeby oraz upodobania estetyczne domowników. Istnieje też kilka uniwersalnych zasad, które warto uwzględnić w swoim planie.

1. Wybierz prysznic zamiast wanny

Większość wąskich łazienek nie pozwala na umieszczenie wanny w rozmiarze, który umożliwiałby dorosłej osobie komfortową, relaksującą kąpiel. Zamiast decydować się na mniejszy model, lepiej wybrać kabinę prysznicową z brodzikiem.

Takie rozwiązanie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Inną zaletę stanowi korzyść dla środowiska. Pod prysznicem zużywasz mniej wody.

Projektanci często wydzielają strefę natrysku na krótszym boku łazienki, za pomocą szklanej tafli. Dodatkowo poprawiają proporcje wnętrza, pokrywając ściany prysznica ciemnym kolorem, np. grafitową płytką.

Jeśli jest taka możliwość, brodzik najlepiej zamontować bezpośrednio w podłodze. Na przeciwległej ścianie można umieścić np. sedes.

2. Ustaw sprzęty łazienkowe po jednej stronie

Jeśli twoja łazienka ma niewiele ponad 100 cm szerokości, dobrym pomysłem będzie zgrupowanie sprzętów na jednej ze ścian. W ten sposób zostawisz swobodne przejście po drugiej stronie i nie będziesz musiał lawirować. Naprzeciwko drzwi do łazienki ustaw umywalkę, po jednej stronie toaletę, a po drugiej prysznic.

3. Zrezygnuj ze stojącej ceramiki sanitarnej

Aby móc komfortowo korzystać z łazienki, należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Na rynku bez trudu znajdziesz kompaktowe modele, przeznaczone do niewielkich wnętrz. Najlepiej zdecydować się na umywalkę ścienną albo stawianą na blacie oraz miskę WC, zawieszaną na podtynkowym stelażu. Dzięki nim aranżacja nabierze lekkości.

4. Wybierz duże lustra

Jednym z lepszych, optycznych trików, po który często sięgają projektanci wnętrz jest zastosowanie luster do wykończenia dłuższej ściany. Duże, wpuszczone w ścianę lustra wizualnie powiększają pomieszczenie, dodając mu głębi. W ten sposób łazienka zyskuje także na atrakcyjności.

5. Korzystaj z pojemników

W małych pomieszczeniach nietrudno o rozgardiasz. Praktyczne pojemniki i organizery ogromnie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Pomogą ci uporządkować kosmetyki i przybory toaletowe.

A może wspomóc się projektem od firmy aranżującej wnętrza?

Wciąż jeszcze zastanawiasz się, jak rozwiązać tę łamigłówkę? Jak zaplanować łazienkę, dobrać kolory, wyposażenie i styl aranżacji? W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań warto skorzystać z usług firm zajmujących się projektowaniem wnętrz. Jedną z takich pracowni, działającą w Warszawie jest NAOS Wnętrza.

Z pomocą specjalistów obeznanych z najnowszymi rozwiązaniami i rynkową ofertą, optymalnie zagospodarujesz całą dostępną przestrzeń tak, aby była komfortowa i cieszyła oko.

Firma oferuje również wykończenie wnętrz pod klucz, więc może kompleksowo zrealizować twoje marzenia o pięknej i wygodnej łazience. Na swoim koncie ma wiele ciekawych, zakończonych sukcesem realizacji, które możesz zobaczyć na stronie naoswnetrza.pl.